AFRiKADA SiVAS KANGAL KOPEKLERiNiN BiR NESLi KURTARISI

Afrika'da Tükenme Tehlikesi ile Karşılaşan Çıtaları Kurtaran Sivas Kangal Köpekleri Dünya'nın ilk Odağı.

Dünya'da en hızlı yırtıcılar olarak bilinen Çıtalardan, Afrikalı çifçilerin sürülerini korumanın yolunu Sivas Kangal Köpeklerini ülkeye getirerek buldular. Öncesinde, bu yırtıcıları silah ile öldürerek nesillerinin tükendiğini öne süren Nambiya Çıta Koruma fonu (CCF) ülkelerine 1994 yılından bu yana 300 kangal getirdiler. Ülkeye getirilen Sivas Kangal Köpekleri kısa zaman zarfında bulundukları bölgeye uyum sağladılar ve büyük başarılara imza attılar.

 

 

Soylarında büyük azalma olan Çıtaları Kangal Köpekleri kurtardı.

1980 yıllarında ki Çıta sayısı 100 binleri bulurkan, günümüzün şartları imkanında bu sayı 10 binlerin altına düşerek, Çıtaların soylarının tehlikeye girmesi ve tükenme ile karşı karşıya gelmesi kaçınılmaz oldu. Çıtaların soylarının bu denli hızlı yok olması, kürklerinin kıymetli ve değerli olması olarak gösteriliyor.

Afrikalı çiftçiler koyun, keçi v.b sürülerini Çıtalardan korumak için ateşli silahları kullanmalarının sebebi ile Çıtaların ölümleri hızlı bir sürece girdi. Bu sıkıntılı süreci atlatmayı Sivas Kangal köpeklerinin cesareti ve diğer yırtıcılara karşı dirençli yapısını göz ardı etmeyen çiftçiler, Sivas Kangal Köpeğinin havlaması ile bile Çıtaların sürülerine zarar vermeden uzaklaştığını görerek, bu durumu tersine döndürdüler. Çıtaların soylarının tükenmesine büyük ölçüde yardımı olan bu formül, günümüzde halen Afrikalı çiftçilerin can simidi olarak görülüyor. 

Anadolumuzun bu denli güzelliklerini içinde barındıran bu asil hayvanlarımıza sahip çıkmak her Türk bireyinin asli görevidir. Lütfen, değerlerimizin başkalarının değerleri olmaması için sahip çıkalım ve onları her platformda tanıtmak için özverili olalım.Saygılar KangalTV Ailesi.


Yorumlar 0

Hiçbir Yorum Bulunamadı