BAKANLIK ONAYLADI KANGAL VE AKBASLARA OZEL KORUMA

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünce (TİGEM) tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda, Kangal ve Akbaş Çoban Köpeklerinin gen kaynakları muhafaza ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan yazılı açıklamada, sertifikalı tohumluk ve damızlık hayvan yetiştiriciliği olan TİGEM, Anadolu coğrafyasındaki gen kaynaklarının korunmasına yönelik faaliyetler de bulunuyor ve çalışmalarını titizlikle yürütüyor. Bu çalışma faaliyetler de özellikle, Kangal ve Akbaş çoban köpekleri üzerine yoğunlaşılırken. TİGEM, Anadolu'ya ait bu köpekleri Sivas-Ulaş ve Bursa-Karacabey'deki işletmelerinde üretiyor ve yetiştiriyor.

TİGEM tarafından Kangal ve Akbaş ırkı Türk Çoban Köpeklerinin hala bozulmamış SafKan özellikleri titiz ve hassasiyetle koruma altında tutuluyor. Kangal ve Akbaş Çoban Köpeklerinin gen kaynaklarının muhafazası, yapılan seleksiyonların (içinde bulunduğu doğal şartlara uygun olan güçlü canlıların hayatta kalması demektir.) ıslah edilerek, ırkın bozulmadan ve yozlaşmadan yeni nesillere aktarılması için çalışmalar yapılıyor.

TİGEM çalışmalarına Karacabey Tarım İşletmesinde 1992'de Akbaş ve Kangal, Ulaş Tarım İşletmesinde ise 1986'da Kangal yetiştiriciliğine başladı.

YURTDIŞINA VE YABANCI VATANDAŞLARA SATIŞI YASAK:

TİGEM işletmelerinde yabancı ülkelere ve vatandaşlarına satışını yasaklamışken, Türk vatandaşlarına da belli bir ücret karşılığında sahiplendiriyor. TİGEM'in verilerine göre her yıl takriben 115 köpek alıcısı ile buluşurken, son 5 yılda 565 köpeğin satışının gerçekleştiği belirtiliyor.

Şu an itibari ile TİGEM Karacabey ve Ulaş işletmelerinde toplam 155 Akbaş ve Kangal Çoban Köpeği bulunuyor.

Yorumlar 0

Hiçbir Yorum Bulunamadı