KURTLARIN SALDIRISI ARDINA OLEN BUZAGILAR

Manisa Alaşehir'de Kurtların, İneklere saldırısı sonucu telef ettiği buzağılar haberi.

Manisa Alaşehir İsmailBey Mahallesinde yaşayan Ali Çandır adlı vatandaş, ineklerini ve buzağılarını mahallenin merasında otlatmak için kendi hallerine bıraktığında, sonradan gelişecek olaylardan habersizdi.

Öğlen vakitleri tahmini 16:00 sularında mahallenin merasında otlayan ve yayılan ineklere tahmini 2 Kurt saldırıda bulundu. Bu olayın ardına inekler ve buzağılar eve dönmediler. 1 gündür kayıp olan ve eve dönmeyen ineklerini aramak için yola koyulan 52 yaşındaki Ali Çandır ve arkadaşları sonunda 8 ineği ve 2 yavrusuna ulaşmayı başardı. 2 buzağının 1 tanesinin arka bacaklarından yaralandığını gören Çandır, 3 buzağınında eksik olduğunun farkına varır. 3 kayıp buzağıyı aramaya başlayan Çandır ve arkadaşları saat akşam üstü 19:00 sularında buğazıları mahalleye yakın mesafede bulunan Sarısu Deresinde yaralanmış ve ölmüş olarak bulurlar. Buzağıların etrafındaki izleri inceleyen Çandır ve arkadaşları, ineklerine ve buzağılarına 2 kurdun saldırdığını söylediler.

Çandır, Kurtların mahallelerine hemen hemen 3 yıldır geldiklerini, kurtların hayvanlarına saldırdıklarını ifade etti. Genelde kurtların yaşam alanlarının, mahellerine 3 km uzaklıkta bulunan Kütükburun ve Taş mevkilerinde bulunduklarını ve buradaki dağlık alandan inerek hayvanlarını telef ettiklerini söyledi. Yine yakın zamanda köyde Kurt saldırılarının olduğunu, bu saldırı sonucunda bir tanesi 18 aylık, 2 tanesi 8 aylık 3 buzağıyı SarıKız deresi mevkisinde boğazlarından yaralayarak öldürdüklerini, Kurtların buzağıları az miktarda yediklerini 3 aylık buzağıyı da sakat bıraktıklarını, bu sakat bırakmalarının ardına buzağının yatalak olduğunu dile getirdi. 

Daha önceleri de bu Kurtların saldırılarına maruz kaldığı, bu saldırıların sonucunda bir defasında 16, bir diğer saldırıda 15 ve 7 koyunumu daha telef ettiler diye sözlerine devam eden Çandır. Bu saldırılar ile başa çıkamayan hayvan besicileri, bu durumdan oldukça muzdarip olduklarını, ne yapacaklarını bilmediklerini ve bu Kurt korkusu ile hayvanlarını ahırlarından çıkartamadıklarını dile getirdiler. 

 


 


 

Yorumlar 0

Hiçbir Yorum Bulunamadı